

Ibrahim Faours bog ’Banebryderen’ vil meget. Den vil være en opsang til unge muslimer, et opgør med offerrollen og en opfordring til at tage ansvar som muslim i et moderne Danmark.
Men for mig rejste bogen et centralt spørgsmål: Hvor er alt det banebrydende, vi bliver lovet i titlen? Selvom Faour bryder tabuer og åbent erkender sin kærlighed til Danmark, kommer den desværre til kort på et vigtigt punkt – selvkritikken. Og ja, det at være banebrydende.
Men måske er der faktisk noget nyt her, som var det et fabeldyr, der mirakuløst dukkede op i integrationsdebatten. For sagen er, at Ibrahim Faour ikke er tidligere islamist, radikaliseret jihadist, bandemedlem eller kriminel.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump















































