Køb abonnement
Annonce
Anmeldelse af 
Mikala Satiya Rørbech

4 A'er: Nidkært karaktermord på kendt krigsfotograf er tåkrummende god underholdning

Jan Grarup har længe turneret med fortællingen om sit vilde liv som fotograf, men omfanget af opspind og løgne er endt med at koste hans troværdighed som fotojournalist.    
Jan Grarup har længe turneret med fortællingen om sit vilde liv som fotograf, men omfanget af opspind og løgne er endt med at koste hans troværdighed som fotojournalist.    Foto: Oscar Scott Carl/Ritzau Scanpix
8. august 2025 kl. 02.00

Bedraget - løgnens anatomi
Helle Maj og Jørn Stjerneklar
Mayday Press

 

Gad vide, om der findes et dansk medie eller en hjælpeorganisation, som ikke på et eller andet tidspunkt har bragt nogle af Jan Grarups fotografier.  

Han er kendt for at rejse til de mest ødelagte, gudsforladte, krigshærgede steder og vende hjem med nærgående, alvorlige og sommetider ligefrem smukke billeder.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026