Køb abonnement
Annonce

Salg af pesticider er steget markant: Landmænd har hamstret for at undgå afgift

Foto: Ritzau/Thomas Borberg
13. marts 2024 kl. 05.00

Pesticiderne er allevegne, på markerne, i grundvandet og fødevarerne, og nogle af dem er særligt belastende for biodiversiteten og menneskers sundhed.

Selvom regering og opposition har mål om at nedbringe brugen af sprøjtemidler, købte landmændene stort ind af pesticider i 2022, især insektmidler med høj belastning som indeholder PFAS, der blev solgt i dobbelt så store mængder som året før. 

Det viser den årlige bekæmpelsesmiddelstatistik, der netop er udkommet og baserer sig på salgstallene for pesticider indberettet i 2022.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026