Årets Svikmølle er udkommet

I hvert fald ikke, når humoren stadig er i god behold.
Det satirisk-humoristiske, illustrerede årshæfte, der er udgivet siden 1914, er netop landet i en 2012-udgave, hvor årets begivenheder og personligheder vanen tro hudflettes.
Det forgangne år har været en guldgrube for Svikmøllens tegnere og forfattere, der blandt andet tæller Jan Monrad, Peder Bundgaard, Jacob Ludvigsen og Ole Fich. Året har - fremgår det af pressematerialet - været et af dem, hvor satirefolket reelt har fået så meget forærende, at det har været svært at begrænse sig inden for en enkelt udgivelse.
I den nye udgave af Svikmøllen har tegnerne blandt andet kastet sig over SF's nye forkvinde, de flæsk-hungrende Vejlegård-tilhængere - og ikke mindst kulturminister Uffe Elbæk (R), der mandag blev kåret til årets yndlingsoffer.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen





































