Køb abonnement
Annonce

Aktindsigt afslører: Centrale udgifter blev udeladt, da partier sagde ja til milliardindkøb af jordbaseret luftforsvar

På den korte bane har Danmark lånt et jordbaseret luftforsvar af Norge. Billedet er fra Troels Lund Poulsen og forsvarschefens tur til Norge i november, hvor de så systemerne.
På den korte bane har Danmark lånt et jordbaseret luftforsvar af Norge. Billedet er fra Troels Lund Poulsen og forsvarschefens tur til Norge i november, hvor de så systemerne.Foto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
12. december 2025 kl. 14.00

Danmarkshistoriens suverænt største indkøb af militært isenkram risikerer at blive dyrere, end hvad politikerne fik at vide, da de i september besluttede at spendere 58 milliarder kroner alene til anskaffelse af jordbaseret luftforsvar.

En aktindsigt afslører nemlig, at Forsvarets indkøbere i beregningerne af de samlede levetidsomkostninger ikke har medregnet udgifterne til at opdatere og opgradere systemerne, når der bliver brug for nyt software eller hardware i løbet af systemernes forventede 30-40 år lange levetid.

Flere forsvarspolitikere erindrer ikke, at Forsvaret gjorde opmærksom på, at opdateringsudgifterne ikke var indregnet, da forsvarsforligskredsen på halvanden time, på et aftenmøde den 11. september, besluttede det store indkøb.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026