Aktører vil beskytte skolereform mod undervisningsministeren

Det er da glædeligt, at nogle af folkeskolens parter med KL i spidsen nu tager initiativ til at se på, hvordan vi sikrer en motiverende og varieret skoledag for eleverne. Følgeforskningen peger desværre på, at vi efter to et halvt år med reformen ikke har set tilstrækkelige praksisændringer i undervisningen.
Merete Riisager (LA)
Undervisningsminister
Det vakte ikke ligefrem begejstring hos hverken socialdemokrater, Venstrefolk eller KL, da undervisningsminister Merete Riisager (LA) i februar lancerede et storstilet forsøg med kortere skoledage på 50 folkeskoler.
KL anklagede ministeren for, at hun med det nye forsøg ”åbner en ladeport til at rulle folkeskolereformen tilbage”, og heller ikke Socialdemokratiets undervisningsordfører, Annette Lind, holdt tilbage på kritikken:
”Jeg ser det som en klar provokation i forhold til, at hun måske ikke bakker så meget op om den reform, som hun ellers har givet udtryk for, efter at hun blev minister,” sagde Annette Lind til Altinget.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Lars Aagaard og Samira Nawa begravede stridsøksen. Men en bibel mindede alle om det gamle drama
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads






































