Analyse: Hvad Ukraine siger om USA's udenrigspolitik

WASHINGTON DC - Hvordan står det til med amerikansk magt i verden, og hvordan håndterer præsident Barack Obama udfordringerne på den globale scene? Disse spørgsmål bakser analytikere, kommentatorer og eksperter med i den amerikanske hovedstad i disse uger, i anledning af eskalationen af krisen i Ukraine.
På overfladen er Obamas linje konsistent. Præsidenten er, siger han, overbevist om, at konflikten mellem Ukraine og Rusland kan løses på en diplomatisk og fredelig måde, som tilgodeser begge parter:
"Internationale observatører skal lukkes ind over alt i Ukraine. De skal sørge for, at alle ukrainere bliver behandlet ordentligt. Også de russere, der opholder sig i landet," lød det fra Obama ved et velbesøgt pressemøde i Det Hvide Hus torsdag.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen





































