Ankestyrelsen får ny direktør

For mig er det helt centralt, at borgere i mødet med det offentlige bliver ordentligt behandlet.
Ingeborg Gade
Kommende direktør, Ankestyrelsen
Det bliver Ingeborg Gade, der sætter sig i direktørstolen i Ankestyrelsen efter sommerferien, når nuværende direktør, Thorkil Juul, går på pension.
Det oplyser Økonomi- og Indenrigsministeriet i en pressemeddelelse.
”Jeg er meget tryg ved, at det bliver Ingeborg Gade, der nu skal lede styrelsen. Hun har tidligere skabt stærke resultater inden for strategiudvikling, implementering og fastsættelse af kvalitetsstandarder for juridisk opgaveløsning,” siger økonomi- og indenrigsminister Simon Emil Ammitzbøll (LA) og fortsætter:
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær



































