
Den dag i dag har det, som den kontroversielle danske diplomat Henrik Kauffmann gjorde under Anden Verdenskrig, stadig konsekvenser. Det var nemlig Kauffmann, der som Danmarks ambassadør i Washington gav USA uhindret adgang til at etablere militærbaser i Grønland.
Aftalen mellem Henrik Kauffmann og USA var uden fast udløbsdato. Derfor kunne USA fortsætte og udbygge sin tilstedeværelse i Grønland efter Anden Verdenskrigs ophør. Derfor har USA stadig Thulebasen i Nordvestgrønland og derfor ligger der adskillige efterladte amerikanske militærinstallationer rundt omkring i det grønlandske landskab.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme

































