Køb abonnement
Annonce
Om  
Susanne Heering
H.M. Dronning Margrethe Alexandrine Þorhildur Ingrid

Balletskoleleder Susanne Heering er død

Bisættelsen sker i Garnisonskirken i København
Bisættelsen sker i Garnisonskirken i KøbenhavnFoto: Ida Marie Odgaard/Ritzau Scanpix
22. april 2026 kl. 08.12

Den mangeårige leder af Fru H’s Danseinstitut, Susanne Heering, er gået bort. 

Hun døde den 18. april, hvilket fremgår af en dødsannonce. Hun blev 87 år.

Hun stod i årtier bag balletskolen Fru H’s Danseinstitut i Næstved, hvor hun underviste generationer af elever. 

Ved siden af sit virke i dansens verden havde Susanne Heering et mangeårigt og nært venskab med dronning Margrethe.

De to lærte hinanden at kende i 1965, og deres relation udviklede sig til et livslangt venskab, blandt andet båret af en fælles interesse for ballet. Dronningen var gennem årene involveret i skolens forestillinger, skriver Ekstra Bladet.

Privat var Susanne Heering gift med likørproducenten Peter Heering, der døde i 2015. Parret havde et tæt forhold til kongehuset og deltog gennem mange år i private arrangementer.

Susanne Heering har gennem mange år været formand for præsidiet i Landsforeningen mod Spiseforstyrrelser og Selvskade. Selv blev hun som 17-årig ramt af en alvorlig spiseforstyrrelse, der næsten kostede hende livet. 

Hun bisættes fra Garnisonskirken i København den 28. april.

Læs også

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026