Blå blok vil have lavere bilafgifter

Foto: Colourbox
Uanset hvilke tanker statsministeren gør sig om den for tiden så berygtede valgknap, er der ikke lang tid til, at danskerne skal til stemmeurnerne. Og ender det med, at magten tipper, kan det meget vel være et varsel om billigere biler til danskerne.
For der er enighed blandt de blå partier om, at de danske bilafgifter bør sænkes. Det fremgår af Altingets og DR's kandidattest og bakkes op af de fire blå partiers skatteordførere.
I testen erklærer 81 procent af de blå kandidater sig helt eller delvist enige i, at bilafgifterne bør sænkes. Alle partierne har klar overvægt af kandidater, der vil sænke beskatningen, omend det særligt er Liberal Alliances og Konservatives kandidater, der er mest enige i spørgsmålet. Desuden erklærer alle fire blå partiers skatteordførere sig enige i, at afgifterne skal ned.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Ministerkabalen varsler problemer for Mette Frederiksen
- Spørgsmålet om den socialdemokratiske arvefølge stjal opmærksomheden, da Wammen og Hummelgaard byttede plads
- Her er de nye regeringsudvalg








































