Køb abonnement
Annonce

Blå partier udsætter terrorsamråd i sidste øjeblik

Justitsminister Mette Frederiksen. 
Justitsminister Mette Frederiksen. Foto: Keld Navntoft/Scanpix
20. maj 2015 kl. 07.26

Ugens helt store og mest omdiskuterede samråd er blevet udskudt i 11. time. 

Onsdag morgen klokken 8 skulle justitsminister Mette Frederiksen (S) have svaret på spørgsmål om terrorangrebet i København og danske jøders sikkerhed, efter de fire borgerlige partier, DF, V, K og LA, havde kaldt ministeren i samråd. Men tirsdag aften valgte selvsamme partier at udskyde samrådet på ubestemt tid, da de ikke mener, at de har fået svar på alle spørgsmål inden samrådet. Det fortæller Dansk Folkepartis retsordfører, Peter Skaarup. 

"Vi har modtaget svar på en del af vores spørgsmål, men vi mangler stadigvæk to af de centrale. Derudover vil de heller ikke udlevere et telefonnotat. Det, synes vi, er afgørende for, at vi med mening kan gennemføre samrådet," siger Peter Skaarup til Ritzau ifølge tv2.dk.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026