Bødskov står til at ryge ud af Folketinget

Altinget.dk bringer de fleste måneder en geografisk prognose over, hvordan mandaterne vil falde i valgkredsene, hvis der var valg nu. Prognosen er lavet for Altinget.dk af professor Søren Risbjerg Thomsen fra Aarhus Universitet på baggrund af et vægtet gennemsnit af månedens troværdige meningsmålinger og 58.000 Gallup-interviews fra 2012 og 2013. Altinget.dk's redaktion vurderer på baggrund af prognosen, hvilke kandidater der står til at ryge ud, og hvilke nye navne, der står til at komme ind.
Artiklen og prognosen må citeres efter reglerne om god presseskik og med tydelig angivelse af Altinget.dk som kilde.
Hvis der var valg nu, ville justitsminister Morten Bødskov (S) ikke alene miste sin ministerpost. Vælgerne ville sende ham helt ud af Folketinget.
Det viser Altinget.dks prognose, der er baseret på beregninger af april måneds meningsmålinger foretaget af valgforsker professor Søren Risbjerg Thomsen fra Aarhus Universitet.
De historisk dårlige meningsmålinger for Socialdemokratiet betyder, at partiet kun står til at få 28 mandater mod 44 mandater ved sidste valg. Med den seneste tilbagegang står S nu til at miste ikke bare ét mandat, men ifølge prognosen hele to af sine fire mandater i Københavns Omegns Storkreds.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering
- Er toppolitik blevet for brutalt? Her er månedens tre mest interessante bøger
- Er det nu, vi får en ny regering? Her er personerne i de afgørende forhandlinger







































