Køb abonnement
Annonce

Bondo vil fortsætte forhandlingerne

DLF-formand Anders Bondo Christensen sagde på onsdagens pressemøde, at han ikke mener, der er tale om et reelt sammenbrud i forhandlingerne.
DLF-formand Anders Bondo Christensen sagde på onsdagens pressemøde, at han ikke mener, der er tale om et reelt sammenbrud i forhandlingerne.Foto: Agnete Finnemann Scheel/Altinget.dk
27. februar 2013 kl. 11.44

Det kan godt være, at KL's chefforhandler, Michael Ziegler (K), natten til onsdag meddelte, at overenskomstforhandlingerne med lærerne var brudt sammen.

Men sådan ser formanden for Danmark Lærerforening, Anders Bondo Christensen, ikke på sagen, og han ønsker nu at fortsætte forhandlingerne med arbejdsgiverne.

"Jeg vil opfordre til, at vi mødes igen og tager fat forfra. Og det er måske naivt, men det vil vi gøre," siger lærerformanden onsdag på et pressemøde i DL's bygninger i København.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026