Køb abonnement
Annonce

Borgerlige kræver bedre rejseforhold for handicappede

Dansk Handicap Forbund håber på bedre forhold med de nye DSB-kontrakter.<br>
Dansk Handicap Forbund håber på bedre forhold med de nye DSB-kontrakter.
Foto: Colourbox
26. februar 2015 kl. 07.46

Det er hykleri, at VKO vil spare 300 millioner kroner på DSB og samtidig vil øge servicen for de handicappede. Det hænger ikke sammen.

Andreas Steenberg (R)
Trafikordfører

Det er for galt, at handicappede skal bestille togbillet 48 timer før afgang, hvis de skal have hjælp til at komme på toget.

Det mener Venstre og Dansk Folkeparti, som vil have ændret de handicappedes rejseforhold i forbindelse med forhandlingerne om en ny kontrakt med DSB.

"Vi har et stort ønske om at få forbedret varslingstiden for de handicappede. Hvad ligner det, at handicappede skal bestille toget 48 timer i forvejen?" siger Kim Christiansen, trafikordfører for Dansk Folkeparti.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026