Bruxelles gearer op til politisk slutspurt

Kalender
14.-17. april: Parlamentet mødes for sidste gang i Strasbourg
22.-25. maj: EU's borgere stemmer til europaparlamentsvalget
1.-3. juli: De nyvalgte parlamentarikere mødes til konstituering
14.-17. juli: Første rigtige samling blandt de 751 nyvalgte
BRUXELLES: EU's folkevalgte har et tæt øje på kalenderen. Den 17. april lukker Europa-Parlamentet ned for almindelig forretningsførelse forud for valget til Parlamentet i slutningen af maj. Det betyder, at der er ekstra gang i lovgivningsmaskineriet.
"Vi har nået et tidspunkt, hvor Parlamentet presser på for at få stemt så meget igennem som muligt. Der er stor aktivitet blandt parlamentarikerne, som har travlt med at godkende lovgivningen, mens rapporterne stadig bærer deres navn. En del er slet ikke sikre på at kunne blive genvalgt, mens andre ikke stiller op, så derfor er der fokus på at få arbejdet færdiggjort," siger Doru Frantescu, der er daglig leder af VoteWatch, en organisation, der overvåger stemmeadfærden i EU's to lovgivende instanser, Ministerrådet og Parlamentet.
Rådets skyld?
På en række områder er Parlamentet dog hæmmet af, at deres modparter i Ministerrådet ikke har kunnet blive enige om en fælles holdning. Så selv om de folkevalgte meget gerne for længst ville have været i gang med at forhandle om emner som databeskyttelse, kvindekvoter, medicinsk udstyr og produktsikkerhed, bliver de bremset af, at ministrene stadig er i gang med at diskutere.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu































