Ved næste folketingsvalg kan man sætte sit kryds ved Camilla Fabricius.
Det skriver Socialdemokratiet i en pressemeddelelse.
Med en enig kredsbestyrelse samt partiforeningerne i Aarhus Vest har Fabricius bred opbakning, og også i Folketinget er der begejstring for hendes kandidatur.
"Det er en fantastisk ide, hvis Vestkredsen peger på Camilla Fabricius som kandidat. Jeg kender hende som en nærværende og handlekraftig politiker, der helt sikkert kan komme med et positivt bidrag til en kommende folketingsgruppe," siger Nicolai Wammen, politisk ordfører og medlem af Folketinget for Socialdemokratiet .
Camilla Fabricius er blevet valgt til Aarhus Byråd tre gange for Socialdemokratiet. Med hele 2.543 personlige stemmer ved seneste kommunalvalg var hun den kandidat, der fik tredjeflest stemmer i Socialdemokratiet i Aarhus.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter
- Dan Jørgensen har holdt 278 møder med lobbyister, siden han blev kommissær
- Svend Brinkmann: Statsministeren rammer forbi med sit seneste udfald mod skærme og sociale medier







































