Ved næste folketingsvalg kan man sætte sit kryds ved Camilla Fabricius.
Det skriver Socialdemokratiet i en pressemeddelelse.
Med en enig kredsbestyrelse samt partiforeningerne i Aarhus Vest har Fabricius bred opbakning, og også i Folketinget er der begejstring for hendes kandidatur.
"Det er en fantastisk ide, hvis Vestkredsen peger på Camilla Fabricius som kandidat. Jeg kender hende som en nærværende og handlekraftig politiker, der helt sikkert kan komme med et positivt bidrag til en kommende folketingsgruppe," siger Nicolai Wammen, politisk ordfører og medlem af Folketinget for Socialdemokratiet .
Camilla Fabricius er blevet valgt til Aarhus Byråd tre gange for Socialdemokratiet. Med hele 2.543 personlige stemmer ved seneste kommunalvalg var hun den kandidat, der fik tredjeflest stemmer i Socialdemokratiet i Aarhus.
- Fra dag ét var målet, at hun skulle tilbage. Men pludselig nagede et spørgsmål Mai Mercado
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Altingets stifter: Efter 26 år har jeg solgt Altinget. Her er min næste plan
- Veteran til Friis Bach: Er jeres eftermæle vigtigere end de soldater, I sendte i krig?
- Her er de kendte og ukendte personer, der forhandler om Danmarks næste regering










































