Køb abonnement
Annonce

CEPOS: Afgifter ikke altid bedre end indkomstskat

22. juni 2011 kl. 10.48

Både regeringens skattereform i 2009 og Nyrups skattereform i 1990'erne var sådan bygget op, at pensionister og kontanthjælpsmodtagere kom til at betale mere i afgifter, så marginalskatten kunne sættes ned.

Mads Lundby Hansen
Cheføkonom i CEPOS

Det lød umiddelbart som en overraskende nyhed i sidste uge, da en ny OECD-rapport om skattetrykkets størrelse i forskellige lande ramte de danske avisforsider.

Danmark ligger faktisk slet ikke i top med hensyn til beskatning af arbejde - faktisk er en gennemsnitsbeskatning af arbejdsindkomst kun på 38,6 pct. - pænt under EU-gennemsnittet på 41,1 pct. Resultatet skyldes til dels, at arbejdsgiverne i en række europæiske lande er forpligtet til at indbetale en række ekstra bidrag, som de slipper for i Danmark.

Afgifterne ikke med
Men selv om ingen kan sætte spørgsmålstegn ved OECD's konklusioner, er alt om sagen dermed alligevel ikke sagt, påpeger cheføkonom i den liberale tænketank CEPOS Mads Lundby Hansen i dag over for Altinget | Skat.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026