Coronaramt økonomi kan betyde stort fald i Danmarks ulandsbistand

Når den danske økonomi svækkes af coronakrisen, står det til at gå hårdt ud over størrelsen på Danmarks udviklingsbistand.
Skiftende regeringer har nemlig over en årrække orienteret sig efter FN's mål om et udviklingsbidrag på 0,7 procent af bruttonationalindkomsten (BNI) som en passende størrelse for den danske udviklingsbistand.
Men BNI'en står til at tage et alvorligt dyk nedad næste år, så hvis ikke bistandsprocenten hæves, vil udviklingsbistanden skrumpe tilsvarende ind.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































