Køb abonnement
Annonce

DA: Folk lever i usikkerhed på grund af Brexit

Arbejdskraftens fri bevægelighed er blandt de emner, som DA's europapolitiske direktør tager op, når hun debatterer Brexit med danske EU-parlamentarikere og erhvervslivet på Folkemødet.
Arbejdskraftens fri bevægelighed er blandt de emner, som DA's europapolitiske direktør tager op, når hun debatterer Brexit med danske EU-parlamentarikere og erhvervslivet på Folkemødet.Foto: Scanpix / Daniel Leal-Olivas
16. juni 2017 kl. 07.00

BRUXELLES: EU og briterne bliver nødt til hurtigst muligt at få kastet lys over, hvad der skal ske med de millioner af borgere og tusindvis af virksomheder, der kommer i klemme, når briterne inden for de næste par år forlader EU.

Det er mantraet fra Dansk Arbejdsgiverforening, der blandt andet på møder med EU’s chefforhandler, Michel Barnier, har indskærpet, at de anslået tre millioner EU-borgere i Storbritannien og 1,3 millioner briter i resten af EU ikke må blive gidsler i skilsmisseforhandlingerne mellem de to parter.

For det er ren gift for både borgere og virksomheder at leve i usikkerhed, lyder det fra europapolitisk chef, Christiane Miβlbeck-Winberg.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026