Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: DF-profil er klar til at forlade Bruxelles til fordel for en plads i Folketinget

Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
16. juni 2021 kl. 08.10

Godmorgen og velkommen halvvejs gennem denne uge. Vi lægger denne onsdag ud med et interview med Dansk Folkepartis medlem af Europa-Parlamentet, Peter Kofod, som er klar til at forlade Bruxelles før tid for en plads i Folketinget.

Interviewet finder vi i Avisen Danmark, og her fortæller Peter Kofod, at han nu søger efter en folketingskreds og agter at stille op til næste valg uanset, hvornår det skulle komme. Beslutningen om at vende hjem til dansk politik har rod i den vælgerkrise, som Dansk Folkeparti har oplevet i kølvandet på den vælgerlussing partiet fik ved folketingsvalget i 2019.

”Sagen er, at med den situation partiet befinder sig i, synes jeg, det vil være godt at være på Christiansborg igen, og der melder jeg mig selvfølgelig klar,” siger Peter Kofod.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026