Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Eksperter sår tvivl om regeringens klimaplan

Foto: Emil Helms/Ritzau Scanpix
30. september 2020 kl. 08.00

Godmorgen og velkommen til onsdagens nyhedsoverblik, hvor vi i dag lægger ud med at se nærmere på en af gårsdagens store nyheder.

Regeringen præsenterede nemlig sit første klimaprogram, hvori der gives en status på, hvordan det går med at nå 2030-målet om 70 procents CO2-reduktion. Og ifølge regeringen er Danmark på rette kurs, og det vil være muligt at indfri målet.

Det skal blandt andet i stor grad ske ved hjælp af ny teknologi, som skal fange CO2 fra luften og lagre det i jorden.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat – til private læsere

Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.

0 kr. for 14 dage

Fortsætter til 129 kr./måned


Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael Thomsen
Copyright © Altinget, 2026