Dagens overblik: Forslag om asylbehandling udenfor EU splitter DF og S

Godmorgen og velkommen til dagens politiske overblik.
EU lagde ved midnatstid an til nye tiltag i den ulmende handelskrig med nye toldafgifter på amerikanske varer som eksempelvis Levi's-jeans, bourbon og Harley Davidson-motorcykler, fremgår det af EU's officielle journaler ifølge Politiken.
De nye toldsatser frygtes at skabe yderligere uro på aktiemarkederne, der i forvejen er rystede over præsident Donald Trumps nye told på stål og aluminium fra EU, Canada og Mexico.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"














































