Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Kofod fordømmer Tyrkiets aktion i Syrien, men undviger spørgsmål om dansk våbeneksport

Udenrigsminister Jeppe Kofod (S) deltager i dag i et udenrigsministermøde i Bruxelles. 
Udenrigsminister Jeppe Kofod (S) deltager i dag i et udenrigsministermøde i Bruxelles. Foto: Niels Christian Vilmann/Ritzau Scanpix
14. oktober 2019 kl. 10.35

Godmorgen, og velkommen til Altingets politiske nyhedsoverblik på denne første hverdag i efterårsferien.

Vi lægger ud i Bruxelles, hvor EU’s udenrigsministre i dag mødes for at diskutere den alvorlige krise i Syrien, hvor tyrkiske tropper har indledt en militær offensiv.

På vej ind til mødet mødte udenrigsminister Jeppe Kofod (S) pressen og opfordrede her til, at EU-landene samler sig og sender klar besked til den tyrkiske præsident, Recep Tayyip Erdoğan.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026