Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Markant flere syrere får permanent ophold i Danmark

Foto: Philip Davali/Ritzau Scanpix
16. februar 2022 kl. 09.39

God morgen og velkommen til Altingets overblik over onsdagens vigtigste nyheder i dansk politik.

Konflikten mellem Rusland og Nato-alliancen spidser fortsat til. Samtidig skrues der op for den diplomatiske indsats for at undgå en russisk militæroffensiv ved grænsen til Ukraine, hvor mere end 100.000 soldater står opmarcheret.

Da statsminister Mette Frederiksen (S) i sidste uge holdt pressemøde i Spejlsalen om forhandlinger om et forsvarssamarbejde med USA, slog hun derfor fast, at afsættet ikke var den aktuelle konflikt.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026