Dagens overblik: Mette Frederiksen vil have produktion af coronavacciner i Danmark i løbet af næste år

Velkommen til en ny dag i dansk politik og Altingets morgenoverblik, hvor vi i dag lægger ud med en ambition fra statsminister Mette Frederiksen.
Hun vil sikre, at der i løbet af næste år skal startes en produktion af coronavacciner på dansk jord. Det siger hun til både DR Nyheder, TV 2 og Børsen.
Regeringen vil nu igangsætte en markedshøring, hvor vaccineproducenter kan kommentere på forslaget. Det skal efterfølgende ende ud i en udbudsrunde, hvor producenterne kan byde på muligheden for at producere vacciner i Danmark.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.















































