Dagens overblik: Nu vil DF have regeringen til at gribe ind i sygeplejerskers strejke

Velkommen til et rids af fredagens vigtigste nyheder i dansk politik.
Vi begynder med, at Dansk Folkeparti melder sig i koret af utålmodige partier, som opfordrer til indgreb i sygeplejerskernes strejke. Det skriver Politiken.
"Når jeg synes, det er fornuftigt, at regeringen kommer i omdrejninger nu i stedet for bare at vente, er det, fordi alle og enhver, der kigger på det her, kan se, at på et eller andet tidspunkt skal politikerne på banen. Sygeplejerskerne er i den problematiske situation, at deres strejkevåben ikke er reelt," siger partiformand Kristian Thulesen Dahl til Politiken.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme

































