Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Regeringen vil afsætte milliardbeløb til opkøb af private boliger

Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
12. oktober 2021 kl. 07.00

God morgen og velkommen til det korte overblik over de vigtigste politiske nyheder denne tirsdag, hvor regeringen vil lancere det boligudspil, som statsministeren varslede i sin åbningstale i Folketinget.

I Berlingske løfter indenrigs- og boligminister Kaare Dybvad (S) en del af sløret for indholdet af udspillet, som særligt skal sikre, at København er en by, hvor mennesker fra alle sociale lag har råd til at bo.

Med hjælp fra en milliardstor fond skal det være muligt for almennyttige boligselskaber at opkøbe private ejendomme, private boligkvarterer og hoteller, lyder det fra Kaare Dybvad.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026