Køb abonnement
Annonce

Dagens overblik: Støttepartier vil først afgøre Mogens Jensens fremtid i næste uge

Foto: /ritzau/Jens Dresling
12. november 2020 kl. 08.10

Godmorgen og velkommen til torsdagens hurtige gennemgang af de politiske nyheder.

Vi lægger ud med fødevareminister Mogens Jensen (S), som er fredet – for nu. Radikale og Enhedslisten vil nemlig vente på den redegørelse, som Fødevareministeriet har klar i næste uge, før de tager stilling til, om fødevareministeren skal væltes.

Det skriver Ritzau ifølge Jyllands-Posten.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026