Danmark sender F-16-fly til Irak

1) Et F-16 kampflybidrag, som vil omfatte op til i alt ca. 140 personer.
2) Et stabsbidrag bestående af op til ca. 20 personer.
3) Et kapacitetsopbygningsbidrag, inkl. logistikbidrag, som forventes at omfatte op til i alt ca. 120 personer.
Beslutningsforslaget skal ses i sammenhæng med B 122 om et dansk militært bidrag til støtte for indsatsen i Irak, hvor Folketinget gav sit samtykke til, at et dansk transportflybidrag blev stillet til rådighed for indsatsen mod ISIL.
Torsdag formiddag vedtog Folketinget med stemmerne 94 for og 9 imod beslutningen om at sende danske F-16 kampfly til Irak for at deltage i den internationale koalition mod Islamisk Stat (ISIL).
"Danmark leverer i dag endnu et solidt bidrag til bekæmpelsen af den brutale terrororganisation ISIL. Og det sker i en meget bred koalition med godt 50 andre lande, herunder ti lande fra regionen. ISIL udgør en betydelig sikkerhedsrisiko – både mod folk i regionen, men jo også mod Danmark. Derfor er det glædeligt, at der er så bred opbakning til forslaget," siger udenrigsminister Martin Lidegaard (R) i en pressemeddelelse og fortsætter:
"For regeringen og mig er det væsentligt, at vores militære bidrag ikke står alene, men er ét led i den samlede og brede indsats til at bekæmpe ISIL. Vi skal også bruge vores politiske, diplomatiske og humanitære instrumenter."
Socialdemokraterne, Radikale, SF, Dansk Folkeparti, Venstre, Konservative og Liberal Alliance stemte alle for, mens Enhedslisten og Uffe Elbæk (løsgænger, Alternativet) stemte imod forslaget.
Forhandlinger afbrudt
Folketinget hastebehandlede allerede onsdag beslutningsforslaget. Men de borgerlige partier afbrød sent onsdag aften forhandlingerne og krævede en afklaring om, hvorvidt danske krigere, der drager til Irak for at kæmpe for ISIL, kan dømmes for landsforræderi.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu































