Dansk Internet Forum og Punktum.dk får en ny person for bordenden, da Henrik Udsen fratræder som formand efter 13 års arbejde.
Det oplyser han på Linkedin.
Mette Lundberg overtager stafetten fra Henrik Udsen og bliver dermed den nye forperson.
"Jeg er overbevist om, at Mette sammen med direktør Jakob Bring Truelsen, resten af bestyrelsen og de mange dedikerede medarbejdere på stærkeste vis vil fortsætte udviklingen af organisationen og dens arbejde med at skabe tryghed på internettet," skriver han.
Dansk Internet Forum (DIFO) og Punktum.dk har til opgave at sikre, at danskerne har både sikre og billige domænenavne, og at internettet er trygt og sikkert inden for landets grænser.
Henrik Udsen har siden 2004 været professor på det juridiske fakultet på Københavns Universitet og er uddannet jurist.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"



































