Køb abonnement
Annonce
Kommentar af 
Morten Reimar

Dansk politiks Tom og Jerry slås igen – og det gavner dem begge

Morten Messerschmidt (DF) og Martin Lidegaard (RV) er dansk politiks Tom og Jerry. De er hinandens værste fjender, men lever alligevel i en form for symbiose, skriver Morten Reimar.
Morten Messerschmidt (DF) og Martin Lidegaard (RV) er dansk politiks Tom og Jerry. De er hinandens værste fjender, men lever alligevel i en form for symbiose, skriver Morten Reimar.Foto: Emil Nicolai Helms/Ritzau Scanpix
15. november 2025 kl. 02.00

Dette indlæg er alene udtryk for skribentens egen holdning. Alle indlæg hos Altinget skal overholde de presseetiske regler.

Det er os og dem. De gode og de onde. På den ene side står strammerne fra Dansk Folkeparti urokkeligt fast og overhaler alle de andre højre om med 180 i timen. På den anden side står Radikale og taler om menneskesyn.

Det er som at være rejst tilbage i tiden. Dengang alting var nemmere at forstå. Dengang Hitler-kortet blev trukket og rent faktisk virkede, hvor Radikale drak caffe latte og var halalhippier, og de to var hinandens argeste modstandere.

Men det er faktisk ikke 00'erne, der er vendt tilbage. Det er en højaktuel og højest besynderlig sag, der opstod under en partilederdebat i Randers, der egentligt skulle handle om børns skolefravær.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026