Gitte ØrskouDansker bliver direktør på anerkendt museum i Stockholm
Den nye direktør på Moderna Museet i Stockholm bliver danske Gitte Ørskou, som siden 2009 har været direktør for Kunsten Museum of Modern Art Aalborg.
Det skriver museet i en pressemeddelelse.
Bestyrelsesformand på Kunsten Museum of Modern Art Aalborg har sat pris på samarbejdet med direktøren, der nu forlader museet.
"Jeg finder det utrolig flot, at Gitte Ørskou skal stå i spidsen for det vigtigste museum for samtidskunst i Norden, og hun ønskes alt mulig held og lykke i det nye hverv," siger han.
Ørskou har sideløbende med sin stilling på Kunsten Museum of Modern Art i Aalborg været formand for Statens Kunstfond gennem fire år, formand for Billedkunstudvalget og deltaget i den offentlige debat.
Hun er uddannet mag.art. i kunsthistorie fra Aarhus Universitet i 2000 og har desuden en masteruddannelse i ledelsesudvikling fra Copenhagen Business School i 2014.
Gitte Ørskou tiltræder sin nye stilling 1. september.
Indsigt
- Se listen: Her er de mest populære toppolitikere lige nu
- Han er kendt som en af euroens fædre. Nu kommer han med særlig advarsel til EU
- Aarhus-borgmester: Det giver mig kuldegysninger, at vi er ved at få københavnske tilstande
- Özlem Cekic: Her er de to ting, der afgør, om du er dansker
- Her er, hvad der skete, da Mette Frederiksen skabte vild forargelse med udtalelse om børn, big tech og cigaretter





































