Dansker får EU-topjob: Vi skal have en Kommission, der er fremme i skoene

Vi skal have en Kommission, der er fremme i skoene, og som får lydhørhed og taletid på den politiske scene.
Pia Ahrenkilde Hansen
Generaldirektør for kommunikation i EU-Kommissionen
BRUXELLES: For Pia Ahrenkilde Hansen er det lidt ”som at komme hjem”, at hun onsdag blev udnævnt til at stå i spidsen for EU-Kommissionens Generaldirektorat for kommunikation.
Den tidligere cheftalskvinde for daværende EU-kommissionsformand José Manuel Barroso kan se frem til travlhed på jobbet med europaparlamentsvalg, skiftedag i EU-institutionerne og et forestående Brexit, der skal kommunikeres til omverdenen.
”Det er lidt af en drøm. Og et superspændende tidspunkt,” siger Pia Ahrenkilde Hansen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Nu skal Mette Frederiksens store plan for at udvise flere kriminelle udlændinge stå sin prøve
- Tidligere var det mest mænd. Men flere og flere unge kvinder takker mig for min vedholdende islamkritik
- Enhedslisten vil have åbenhed om aftaler efter stemmehandel mellem S og Alternativet: "Det skylder man vælgerne"














































