Danskerne går ind for lobby-register

Sådan har vi spurgt:
Virksomheder og interesseorganisationer bruger lobby-medarbejdere til at påvirke politiske beslutninger. Nogle har foreslået, at al kontakt mellem folketings-politikere og lobbymedarbejdere skal registreres og være offentlig tilgængelig. Støtter du et offentligt lobbyregister?
Ja 68,6 procent
Nej 16,0 procent
Ved ikke 15,4 procent
A&B Analyse har for Altinget.dk stillet spørgsmålet til et politisk repræsentativt udsnit af danskerne i maj 2013.
Sådan lyder den umiddelbare dom fra danskerne.
I en måling foretaget af A&B Analyse for Månedsmagasinet Altinget | Politik svarer 68,6 procent af danskerne ja til, at kontakt mellem folketingspolitikere og lobbyister skal registreres og være offentlig tilgængelig.
To af de organisationer, som repræsenterer mange af de store lobby-bureauer, DI Videnrådgiverne og Public Relations Branchen i Dansk Erhverv, har netop lanceret et tiltag, som skal sikre åbenhed om lobbyisme.
De to organisationer har tidligere tilkendegivet, at de vil bakke op om registrering, men at det er et politisk spørgsmål.
(Artiklen fortsætter under grafen.)
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- DF's nye folk i København er klar til at gøre livet surt for Sisse Marie Welling
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker
- Udenrigsministeriet hemmeligholder samarbejde med Washington-lobbyfirma































