Data-analyse: Alternativet stormer frem på sociale medier

Jeg har fulgt partierne på Twitter og Facebook siden april, og det er tydeligt, at statsministerens valgudskrivelse har medført et stort boost i partiernes opbakning på de sociale medier.
Fra en relativ jævn vækstkurve er der nu fart under indsamlingen af nye likes og followers.
Twitter
På Twitter er det Radikale, som har flest følgere. Partiet har altid stået stærkt på Twitter, og partiets tidligere politiske leder Margrethe Vestager er også den danske politiker, der har flest følgere på Twitter.
Altinget Privat – til private læsere
Følg den nye regering med journalistik, der ikke vælger side.
0 kr. for 14 dage
Fortsætter til 129 kr./måned
Tilbuddet udløber den 30. juni 2026. Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter 14 dage. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Kvinderne i overtal for første gang: Se alle de nye ministre
- Mette Frederiksen danner regering efter rekordforhandlinger. Her er, hvad vi ved
- Politisk økonom: Løkke og Dragsted kan enes om en grøn industripolitik, hvis Løkke forlader nullernes dogmer
- Syv politikere bliver ministre for første gang: Lær dem at kende her
- Holstein: Frederiksen endte med den eneste mulige regering







































