Derfor forlader de SF
Tre SF'ere forlader partiet og bliver i stedet Socialdemokrater. Men Jesper Petersen, Emilie Turunen og Nanna Westerby giver på Facebook stort set enslydende forklaringer på deres afsked med partiet.
Alle tre forklarer, at de nu mener, at de hører mere hjemme hos Socialdemokraterne.
”Jeg må lægge min indsats der, hvor jeg mener, jeg bedst kan kæmpe for de idealer om retfærdighed og fællesskab, jeg tror på. Det handler om den langsigtede vision for Danmark, om evnen til at lede og om konkrete politikker som beskæftigelse, integration, uddannelse og socialpolitik, hvor jeg må konstatere, at jeg er mere enig med Socialdemokraterne end med SF,” skriver Emilie Turunen.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- Vermund væmmes ved det yderste højre: "En syg tanke, at vi defineres af gener"
- Realkreditkæmpe advarer om endnu større ulighed på boligmarkedet
- Tidligere kommunaldirektør: Vi har ladet andelen af elever med skolevægring vokse. Børnene mister især to ting
- Mennesker er ikke kun rationelle, men styres af følelser og normer. Det skal afspejles i lovgivningen, mener forsker































