Køb abonnement
Annonce

”Det er svært at være tre til en tango”

Foto: Arthur J. Cammelbeeck/Altinget
10. maj 2020 kl. 07.15

Hver gang der sker noget i det dansk-grønlandske forhold eller i det dansk-amerikanske forhold, så er det i virkeligheden alle tre aktører, der bliver berørt og skal tænkes ind. Der bliver taget et trin, som påvirker de to andre. Og det er svært at være tre til en tango. 

Bo Lidegaard
Historiker

Rigsfællesskabet kan kun bestå, så længe både Grønland og Danmark aktivt ønsker det. Derfor er det op til Danmark og Grønland, hvor langt USA kan komme i den retning, som de har ønsket i 80 år.

Bo Lidegaard
Historiker

En usynlig linje i den dansk-amerikanske aftale om USA's tilstedeværelse i Grønland blev krydset 23. april, da den amerikanske ambassadør til Danmark, Carla Sands, præsenterede en pakke med økonomisk støtte fra USA til Grønland.

I knap 80 år har Danmark, Grønland og USA haft den forståelse, at USA's militære tilstedeværelse så vidt muligt skulle holdes adskilt fra det civile Grønland. Men det sluttede med ambassadørens præsentation af hjælpepakken på 83 millioner kroner til blandt andet at udvikle råstofbranchen, turismen og uddannelsessystemet i Grønland.

Ude af det civile liv
Forfatter og historiker Bo Lidegaard er lige nu aktuel med biografien 'Uden mandat' om diplomaten Henrik Kauffmann. I 1941 udarbejdede og indgik Kauffmann den aftale med USA, som satte rammerne for USA's militære tilstedeværelse i Grønland.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026