Det sker i dansk politik: 1.861 nye danskere, grænsekontrol og hestevæddeløb

Mandag er der lagt op til lidt af et tilløbsstykke i Ringkøbing-Skjern, når Venstre skal beslutte sig for, hvem der skal være partiets nye borgmesterkandidat i kommunen. Den nuværende borgmester, Iver Enevoldsen (V), genopstiller nemlig ikke, og valget står mellem fire kandidater. Selveste statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) tager også turen til det vestjyske for at overvære valget af den nye spidskandidat og ønske tillykke.
Tirsdag får knap 2.000 personer med al sandsynlighed indfødsret, når Folketinget stemmer om Lov om indfødret. På listen står 1.861 navne, der allerede alle er blevet godkendt i Folketingets indfødsretsudvalg.
Folketinget skal også behandle et lovforslag, der vil udvide kredsen af mennesker, der sættes på integrationsydelse tirsdag.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump














































