Det sker i dansk politik: Sorte onsdag, SU-samråd og to landsmøder

Weekenden er overstået og en ny uge står for døren. Nogle tog allerede fat på ugens opgaver søndag, hvor erhvervs- og vækstminister Troels Lund Poulsen (V) og forsvarsminister Peter Christensen (V) rejste til USA for at tage del i et femdages eksportfremstød. Sammen med Dansk Industri vil de to ministre søge nye samarbejdsrelationer. Besøget starter i New York for derefter at fortsætte i Texas og Washington.
I lørdags startede 3F sin kongres i Aalborg, og den varer til torsdag. Her skal LO-formand Lizette Risgaard blandt andet tale, ligesom der vil være forskellige prisuddelinger.
Mandag mødes statsminister Lars Løkke Rasmussen (V) med Islands statsminister, Sigurður Ingi Jóhannsson. Det sker på Marienborg.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
Nyhedsoverblik

Socialdemokratiet afviser at have købt stemmer: "Det er noget decideret sludder"

Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"

Selvfølgelig falder vores tillid til politikerne, når de ikke er åbne om partiernes pengestrømme
































