Køb abonnement
Annonce

Det sker i EU: DSB, SAS og Post Danmark for EU-Domstolen

Tre danske sager rammer EU-Domstolen i denne uge om SAS, Post Danmark og DSB. Ingen af dem afgøres dog i denne uge.
Tre danske sager rammer EU-Domstolen i denne uge om SAS, Post Danmark og DSB. Ingen af dem afgøres dog i denne uge.Foto: colourbox.com
18. maj 2015 kl. 07.30

Mandag 18. maj

Forsvars- og udenrigsministre til Bruxelles
Det fælles møde mellem de europæiske forsvars- og udenrigsministre vil blandt andet handle om EU’s aktuelle militære operationer, hvor NATO’s generalsekretær Jens Stoltenberg også vil give sit besyv med. Herefter vil EU’s udenrigschef Federica Mogherini diskutere sin strategiske gennemgang af den gældende forsvars- og sikkerhedspolitik med ministrene og briefe dem om fremdriften i opbygningen af den militære mission til bekæmpelse af menneskesmugling, som EU forsøger at stable på benene i kølvandet på de tragiske forlis i Middelhavet. Både forsvars- og udenrigsministeren deltager.

Møde blandt uddannelsesministrene
EU’s uddannelsesministre tager til Bruxelles for blandt andet at midtvejsevaluere det europæiske uddannelsessamarbejde, ET2020. Dertil kommer diskussioner om adgangen til uddannelse og sikring af investeringer i uddannelsessektoren, mens eftermiddagen vil gå med at diskutere, hvordan man får unge til at deltage mere i politik. Der er ingen dansk ministerdeltagelse.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce
Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026