Køb abonnement
Annonce

Det sker i EU: Europol-exit rykker nærmere

Europa-Parlamentet stemmer om en ny aftale om Europol, der kan få store konsekvenser for dansk politis mulighed for at samarbejde på tværs af grænser i Europa.
Europa-Parlamentet stemmer om en ny aftale om Europol, der kan få store konsekvenser for dansk politis mulighed for at samarbejde på tværs af grænser i Europa.Foto: Scanpix / Claus Fisker
9. maj 2016 kl. 07.30

Mandag 9. maj

Parlamentsformænd ser på Messerschmidts misbrugssag
DR kunne i sidste uge afsløre en revisionsrapport, der konkluderer, at de europæiske partifonde FELD og MELD, som Morten Messerschmidt var formand for, har brugt EU-midler i strid med reglerne. Det er blandt andet oplysningskampagner forud for folketingsvalget og afstemningen om det danske retsforbehold, der ikke burde have været finansieret. Rapporten skal behandles af Parlamentets præsidium mandag, der består af parlamentsformand Martin Schulz og parlamentets 14 næstformænd.

 

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026