Køb abonnement
Annonce

Det sker i EU: Påskestille i EU-land

Den græske statsminister Alexis Tsipras har travlt med at rejse verden rundt for at finde allierede, der vil være med til at hjælpe Grækenland ud af sin gældskrise. Næste stop er Rusland.
Den græske statsminister Alexis Tsipras har travlt med at rejse verden rundt for at finde allierede, der vil være med til at hjælpe Grækenland ud af sin gældskrise. Næste stop er Rusland.Foto: Europa-Parlamentet
7. april 2015 kl. 07.30

Onsdag 8. april
Alexis Tsipras møder Putin 
Den græske premierminister Alexis Tsipras tager på sit første officielle statsbesøg til Moskva på et tidspunkt, hvor forholdet mellem resten af Unionen og den store nabo i øst er på frysepunktet. Den nye græske regering har tidligere sendt signaler om, at den ville vende sig mod øst, hvis EU-landene viste sig uvillige til at hjælpe grækerne med landets store gældsproblemer. De færreste regner dog med, at Tsipras vil komme hjem med russiske penge. Til gengæld vil Tsipras plædere for, at Putin lemper på den handelsembargo på fødevarer, som russerne har indført i kølvandet på Unionens sanktioner mod dem.

 

Torsdag 9. april
Deadline for græske lån på 3,5 milliarder
Et lån fra den Internationale Valutafond (IMF) til Grækenland forfalder torsdag. Der har hersket tvivl om, hvorvidt grækerne ville være i stand til at skrabe de knap 3,5 milliarder kr. sammen fra landets mere end slunkne statskasser. Men finansminister Yanis Varoufakis bekræftede i weekenden over for IMF-chef Christine Lagarde, at pengene vil falde til tiden. Eksperter fra eurolandene mødes onsdag og torsdag for at komme nærmere en aftale om reformer, der kan udløse en udbetaling på omkring 50 milliarder kr. til de trængte grækere.

 

Lørdag 11. april
Fuglejagt til folkeafstemning på Malta
Læsere med kendskab til EU’s fugledirektiv vil vide, at det kun under helt særlige omstændigheder er tilladt at skyde fugle på træk i Unionen. Malta har haft en undtagelse fra reglerne, når det gælder vagtler og turtelduer på vej fra Afrika mod Europa. I 2009 underkendte EU-Domstolen dog den maltesiske særregel med henvisning til, at alt for mange fugle blev skudt under den traditionelle forårsjagt. Malteserne skal nu stemme om, hvorvidt forårsjagten helt skal indstilles.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik




Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026