Køb abonnement
Annonce

Det sker i EU: Så starter Brexit-forhandlingerne

Forhandlinger om Brexit går i gang mandag i Bruxelles. Et år efter, at briterne stemte sig ud af Unionen.
Forhandlinger om Brexit går i gang mandag i Bruxelles. Et år efter, at briterne stemte sig ud af Unionen.Foto: Scanpix / Daniel Leal-Olivas
19. juni 2017 kl. 07.30

Mandag 19. juni

Briterne har efter et års tøven meldt sig klar til at forhandle om deres udtræden af EU og møder for første gang EU’s chefforhandler Michel Barnier.

EU’s udenrigsministre og miljøministre flokkes til Luxembourg. De sidste for at slås om fordelingen af klimabyrden forbundet med landbruget, byggeriet og transport og for at diskutere den amerikanske udmeldelse af den globale klimaaftale. De første for at tale om terrorbekæmpelse, samarbejdet mellem EU og NATO og konflikten i Qatar.

Allerede abonnent? Log ind

Altinget Privat

Tror du også på politik?

0 kr. første måned

Fortsætter til 129 kr./måned


Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.

Annonce
Annonce
IconNyeste job
Vis alle

Annonce

Nyhedsoverblik

Altinget logo
København | Stockholm | Oslo | Bruxelles
Vi tror på politik
AdresseNy Kongensgade 101472 København KTlf. 33 34 35 40redaktionen@altinget.dkCVR nr.: 29624453ISSN: 2597-0127
Ansv. chefredaktørJakob NielsenDirektørAnne Marie KindbergCFOAnders JørningKommerciel direktørMichael ThomsenFormand og udgiverRasmus Nielsen
Copyright © Altinget, 2026