Det sker i EU: Sidste udkald for TTIP

Mandag 25. april
TTIP-forhandlinger i 13. runde
USA’s præsident Barack Obama kastede sit stjernestøv over frihandelsforhandlingerne med EU med sin deltagelse i den tyske Hannover Messe og møder med kansler Angela Merkel over weekenden. Det sker i et forsøg på at få fyret op under den 13. forhandlingsrunde om den såkaldte TTIP-aftale, der begynder mandag i New York og varer ugen ud. Ambitionen for den amerikanske præsident er at få aftalen på plads med udgangen af året, og inden han går af i januar. Men der er stadig lang vej igen, og den europæiske befolkning er overordentligt skeptisk over for aftalen.
Belgiske ministre skal forklare terrorindsats for EU-parlamentarikere
De belgiske myndigheder er kommet under massiv kritik i kølvandet på terrorangrebene i Bruxelles 22. marts. Mandag skal de belgiske justits- og indenrigsministre forklare sig over for EU-Parlamentets Udvalg for grundlæggende rettigheder og gøre rede for indsatsen før, under og efter attentaterne.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- SF nægter at kaste lys over millionaftale om stemmehandel med S og Alternativet
- Støjbergs nye ordfører langer ud efter landbruget: "Selv om dyr skal på tallerkenen, skal de have et godt liv"
- Redaktør: V og K har med et læk understreget den største knast i forhandlingerne
- Ti kommuner huser over halvdelen af de unge mænd fra muslimske lande
- Messerschmidt vil tage stemmehandel op i præsidiet: "I alle andre sammenhænge kalder man det korruption"

































