Det sker i EU: EMA-slutspil, EU-retssag og topmøde

Mandag 20. november
Så er det i dag, det afgøres, hvor to EU-agenturer skal bo, når de skal forlade London efter Brexit. Den danske regering har lobbyet intensivt for at få EU’s Lægemiddelagentur, EMA, til Danmark, men det har de 18 andre lande også, som har lagt billet ind på at huse agenturet. Otte lande kæmper om Den Europæiske Bankmyndighed, EBA, der også skal have nyt hjem. Det hele afgøres med en afstemning, som minder meget om Melodi Grand Prix.
I samme bygning mødes EU’s undervisningsministre for blandt andet at blive enige om et nyt EU-voluntørkorps og samle op på fredagens topmøde i Gøteborg, hvor Lars Løkke & co. forsøgte at lægge en linje for, hvor EU-samarbejdet skal hen i fremtiden, når det kommer til kultur og uddannelse.
Europa-Parlamentet får besøg af formanden for Den Europæiske Centralbank, Mario Draghi, og så er der stor offentlig høring om det omstridte ukrudtsmiddel glyphosat, efter 1,3 millioner europæere har leveret underskrifter for at få stoffet forbudt.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog
- Grønlands regeringschef holdt brandtale i København, mens BBC rapporterede om nye krav fra Trump
- Værdikrigeren Halime Oguz' farvel til SF rummer en kompleks historie














































