Det skulle gå hurtigere med at vurdere ny medicin. Men nu varsler Medicinrådet længere sagsbehandlingstid

For mange ansøgninger og for få ressourcer.
Den cocktail får nu Medicinrådet til at varsle markant længere sagsbehandlingstider, når virksomheder vil have godkendt nye lægemidler som standardbehandling på de danske sygehuse.
Hele det omfattende arbejde vil nu falde til jorden, hvis Medicinrådet ikke har ressourcer til at løfte flere ansøgninger, som vi ved kommer
Ida Sofie Jensen
Koncernchef i Lif
Ansøgere kan i snit komme til at vente to måneder længere på en afgørelse end i dag.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Sofie Carsten Nielsen skal være DI's udenrigsminister: "Jeg savner ikke politik"
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"














































