Overblik: Det ved vi om Løkkes politik før lancering af partiprogram

Det har længe været begrænset med information om, hvilken politik den tidligere statsminister Lars Løkke Rasmussens parti, Moderaterne, vil gå til valg på.
I september rundede partiet de 20.182 vælgererklæringer, det kræves for at stille op til folketingsvalget. Partiet mangler formelt set at søge om at blive opstillingsberettiget hos Indenrigsministeriet for at komme på stemmesedlen. Selv om partiet har samlet nok vælgererklæringer, ville Lars Løkke Rasmussen alligevel ikke sætte mange ord på partiets konkrete politik i september måned.
“Det er et parti, der er rundet af de værdier, jeg står for. Og jeg er jo et liberalt menneske”, sagde Lars Løkke Rasmussen i den forbindelse til DR. Nærmere kom det ikke.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Han var departementschef i Finansministeriet. Nu kommer han med et opråb til ny regering
- De har brugt årevis på at bekæmpe hinanden. Nu vil de genrejse Konservative som det store centrumhøjre-folkeparti
- Helle Ib: Lars Løkkes ord udstiller, hvad der er i vente. Det kommer til at gøre ondt på S og venstrefløjen
- Lars Olsen: Socialdemokratiet fik hug i landdistrikterne. Det skal de handle på nu
- Rosenkilde fortryder ikke millionaftale om spildte stemmer: "Det er fair nok"































