DF er Danmarks mest repræsentative parti

22. juni 2015 kl. 06.54
Jeg oplever i høj grad på vores gruppemøder, at vores medlemmer har en bred base at tale ud fra.
Søren Espersen (DF)
Næstformand
Fakta
Sådan er kategorierne defineret
I kategorien "Lang videregående uddannelse" finder man folketingspolitikere, der har gennemført eller er påbegyndt en akademisk uddannelse på universitetet af en varighed på over fem år. Det er eksempelvis den store gruppe af cand.scient.pol.er.
Kategorien "Mellemlang videregående uddannelse" dækker over de folketingspolitikere, der har gennemført eller er påbegyndt en uddannelse, der varer mellem tre og fire og et halvt år. Lærere og sygeplejersker falder eksempelvis under denne kategori.
"Faglært"-kategorien samler de folketingspolitikere, der har en erhvervsfaglig og håndværksmæssig baggrund som faglærte arbejdere. Tømrere og elektrikere er nogle af dem, der gemmer sig bag titlen.
Under kategorien "Ufaglært" er de folketingspolitikere placeret, der ikke har anden form for uddannelse eller faglige kvalifikationer end den almene skolegang i folkeskolen.
I kategorien "Andet" falder de folketingspolitikere, der ikke passer under de andre kategorier.
Det altdominerende 'akademikerparti' overtog endnu et par stole i Folketinget ved valget i sidste uge.
I det ny-sammensatte folketing har over 60 procent en baggrund som studerende på en lang videregående uddannelse.
Det er en stigning siden folketingsvalget i 2011, hvor medlemmer med en baggrund som akademiker udgjorde 57 procent.
Allerede abonnent? Log ind
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
- Socialdemokratiet fik ekstra mandat i EU ved at købe stemmer fra Alternativet
- S, R og M kan begå det største vælgerbedrag i nyere tid
- Mens Løkke forhandler, arbejder Nanna Gotfredsen på at få ny socialreform med i regeringsgrundlaget
- Vraget ordfører sår tvivl om stor aftale: "Den er på kanten af lovgivningen"
- Nato er brudt sammen, og EU er lammet. Nu må vi genoplive idé fra den kolde krig


































