DF kaprer tusindvis af vælgere fra S

Om analysen
Analysen er foretaget for Altinget.dk af Søren Risbjerg Thomsen, der er valgforsker og professor i statskundskab ved Aarhus Universitet.
Analysen er baseret på i alt over 80.000 Gallup-interviews fra folketingsvalget i 2011 og frem til sommeren 2013. Cirka 12.000 Gallup-interviews per kvartal.
Artiklen må citeres frit efter reglerne om god presseskik og med tydelig angivelse af Altinget.dk som kilde.
Næsten halvdelen af Dansk Folkepartis nye vælgere stemte på Socialdemokratiet ved sidste valg.
Det viser en ny analyse, som valgforskeren Søren Risbjerg Thomsen fra Aarhus Universitet har foretaget for Altinget.dk på baggrund af mere end 80.000 Gallup-interviews siden folketingsvalget i 2011 og frem til sommeren 2013.
Analysen viser, at Dansk Folkeparti siden valget i 2011 har erobret cirka 54.000 af Socialdemokratiets vælgere.
Altinget Privat
Tror du også på politik?
0 kr. første måned
Fortsætter til 129 kr./måned
Abonnementet fortsætter til normalpris, 129 kr./md. efter en måned. Mindstepris: 0 kr. Opsig når du vil til udgangen af indeværende abonnementsperiode. Tilbuddet gælder kun, hvis du ikke har abonneret på Altinget Privat de seneste seks mdr.
Indsigt
- Alternativet stiller økonomisk hovedkrav til nye regeringsforhandlinger
- Sverige er gået til frontalangreb på Dan Jørgensens masterplan – og tager Danmark som gidsel
- Mette Frederiksen drømte aldrig om en rød regering. Derfor får vi nok en midterregering igen
- I Vejle forsøgte Alternativet at slippe sin grønne spændetrøje: "Noget er råddent helt ind i kernen"
- Pia Kjærsgaard: Jeg sidder tilbage med uro og vrede efter at have læst denne bog














































